Print Drawsheet

   JA Milan (12 Jul 2021 - 18 Jul 2021) - Singles - Main Draw

   Clay - Outdoor

  • 1st Round
    • Alexandra EALA (PHI) [1]
      |
      Brenda FRUHVIRTOVA (CZE) (WC)
    • Tyra Caterina GRANT (USA) (WC)
      |
      Kayla CROSS (CAN)
    • Laia PETRETIC (FRA)
      |
      Celine NAEF (SUI)
    • Alessandra SIMONE (ITA)
      |
      Ksenia ZAYTSEVA (RUS) [13]
    • Sabina ZEYNALOVA (UKR) [12]
      |
      Yaroslava BARTASHEVICH (RUS)
    • Laura Isabel PUTZ (GER)
      |
      Georgia PEDONE (ITA)
    • Ekaterina MAKLAKOVA (RUS)
      |
      Camilla GENNARO (ITA) (Q)
    • Marina STAKUSIC (CAN)
      |
      Sofia COSTOULAS (BEL) [6]
    • Linda FRUHVIRTOVA (CZE) [3]
      |
      Lola RADIVOJEVIC (SRB)
    • Mirra ANDREEVA (RUS)
      |
      Madeleine JESSUP (USA) (Q)
    • Lucija CIRIC BAGARIC (CRO)
      |
      Carlotta MOCCIA (ITA) (WC)
    • Fatima Ingrid Amartha KEITA (ROU)
      |
      Victoria MBOKO (CAN) [15]
    • Alexis BLOKHINA (USA) [11]
      |
      Aysegul MERT (TUR)
    • Amelie SMEJKALOVA (CZE) (Q)
      |
      Arianna ZUCCHINI (ITA) (WC)
    • Evialina LASKEVICH (BLR)
      |
      Chelsea FONTENEL (SUI)
    • Tilwith DI GIROLAMI (BEL)
      |
      Alina SHCHERBININA (RUS) [8]
    • Sebastianna SCILIPOTI (SUI) [7]
      |
      Vanessa Ioana Georgiana POPA TEIUSANU (ROU)
    • Ozlem USLU (TUR) (Q)
      |
      Milena JEVTOVIC (ITA) (WC)
    • Amelie VAN IMPE (BEL)
      |
      Tijana SRETENOVIC (SRB)
    • Matilde JORGE (POR) (Q)
      |
      Tatiana BARKOVA (RUS) [10]
    • Nikola BARTUNKOVA (CZE) [16]
      |
      Sonya MACAVEI (USA) (Q)
    • Ela Nala MILIC (SLO) (WC)
      |
      Kira PAVLOVA (RUS)
    • Noma NOHA AKUGUE (GER)
      |
      Annabelle XU (CAN)
    • Alevtina IBRAGIMOVA (RUS)
      |
      Madison SIEG (USA) [4]
    • Petra MARCINKO (CRO) [5]
      |
      Carolina GOMEZ (ESP) (Q)
    • Anca Alexia TODONI (ROU)
      |
      Anna SEMENOVA (RUS) (LL)
    • Anastasia ABBAGNATO (ITA) (WC)
      |
      Anastasiia GUREVA (RUS)
    • Stefania BOJICA (ROU) (Q)
      |
      Hanne VANDEWINKEL (BEL) [9]
    • Sara BEJLEK (CZE) [14]
      |
      Sara SUCHANKOVA (SVK)
    • Clervie NGOUNOUE (USA)
      |
      Mia KUPRES (CAN)
    • Virginia FERRARA (ITA) (WC)
      |
      Melisa ERCAN (TUR)
    • Mei HASEGAWA (JPN)
      |
      Diana SHNAIDER (RUS) [2]
  • 2nd Round
    • Alexandra EALA (PHI) [1]
      6-1 6-2 |
      |
      Kayla CROSS (CAN)
      6-7(3) 6-3 6-4 |
    • Celine NAEF (SUI)
      6-4 6-0 |
      |
      Ksenia ZAYTSEVA (RUS) [13]
      6-2 6-2 |
    • Sabina ZEYNALOVA (UKR) [12]
      1-6 7-6(3) 6-0 |
      |
      Georgia PEDONE (ITA)
      6-3 6-3 |
    • Ekaterina MAKLAKOVA (RUS)
      6-3 3-6 6-0 |
      |
      Sofia COSTOULAS (BEL) [6]
      6-2 6-4 |
    • Linda FRUHVIRTOVA (CZE) [3]
      6-4 6-3 |
      |
      Mirra ANDREEVA (RUS)
      6-1 6-1 |
    • Lucija CIRIC BAGARIC (CRO)
      6-1 6-0 |
      |
      Victoria MBOKO (CAN) [15]
      6-4 6-2 |
    • Alexis BLOKHINA (USA) [11]
      6-2 6-1 |
      |
      Amelie SMEJKALOVA (CZE) (Q)
      6-1 6-2 |
    • Evialina LASKEVICH (BLR)
      7-5 7-6(9) |
      |
      Tilwith DI GIROLAMI (BEL)
      6-1 5-7 6-1 |
    • Sebastianna SCILIPOTI (SUI) [7]
      7-6(3) 6-4 |
      |
      Ozlem USLU (TUR) (Q)
      6-2 7-5 |
    • Amelie VAN IMPE (BEL)
      6-4 6-4 |
      |
      Tatiana BARKOVA (RUS) [10]
      7-5 7-5 |
    • Nikola BARTUNKOVA (CZE) [16]
      6-4 6-2 |
      |
      Kira PAVLOVA (RUS)
      6-2 3-6 6-4 |
    • Annabelle XU (CAN)
      3-6 7-6(3) 7-5 |
      |
      Alevtina IBRAGIMOVA (RUS)
      3-6 7-5 7-6(6) |
    • Petra MARCINKO (CRO) [5]
      6-3 6-2 |
      |
      Anca Alexia TODONI (ROU)
      6-2 6-2 |
    • Anastasiia GUREVA (RUS)
      4-6 6-3 6-2 |
      |
      Hanne VANDEWINKEL (BEL) [9]
      7-5 6-4 |
    • Sara BEJLEK (CZE) [14]
      6-2 6-4 |
      |
      Clervie NGOUNOUE (USA)
      6-3 6-7(8) 6-2 |
    • Virginia FERRARA (ITA) (WC)
      6-4 6-3 |
      |
      Diana SHNAIDER (RUS) [2]
      6-2 7-5 |
  • 3rd Round
    • Alexandra EALA (PHI) [1]
      6-1 6-1 |
      |
      Ksenia ZAYTSEVA (RUS) [13]
      5-7 7-6(5) 6-3 |
    • Georgia PEDONE (ITA)
      4-6 6-0 6-2 |
      |
      Sofia COSTOULAS (BEL) [6]
      6-4 6-4 |
    • Mirra ANDREEVA (RUS)
      6-2 6-3 |
      |
      Lucija CIRIC BAGARIC (CRO)
      6-4 6-3 |
    • Alexis BLOKHINA (USA) [11]
      6-3 6-4 |
      |
      Tilwith DI GIROLAMI (BEL)
      6-2 2-6 6-2 |
    • Sebastianna SCILIPOTI (SUI) [7]
      4-6 6-4 6-3 |
      |
      Tatiana BARKOVA (RUS) [10]
      5-7 6-3 6-3 |
    • Nikola BARTUNKOVA (CZE) [16]
      6-4 6-2 |
      |
      Annabelle XU (CAN)
      6-4 6-4 |
    • Petra MARCINKO (CRO) [5]
      6-4 7-5 |
      |
      Anastasiia GUREVA (RUS)
      6-3 2-6 6-3 |
    • Clervie NGOUNOUE (USA)
      7-6(3) 6-1 |
      |
      Diana SHNAIDER (RUS) [2]
      6-2 6-0 |
  • Quarter-final
    • Alexandra EALA (PHI) [1]
      7-6(3) 4-6 7-5 |
      |
      Sofia COSTOULAS (BEL) [6]
      6-3 2-6 7-6(7) |
    • Mirra ANDREEVA (RUS)
      6-0 6-2 |
      |
      Tilwith DI GIROLAMI (BEL)
      6-1 6-4 |
    • Tatiana BARKOVA (RUS) [10]
      7-5 6-2 |
      |
      Nikola BARTUNKOVA (CZE) [16]
      6-1 4-6 6-1 |
    • Petra MARCINKO (CRO) [5]
      7-6(4) 6-1 |
      |
      Clervie NGOUNOUE (USA)
      6-4 2-6 6-2 |
  • Semi-final
    • Alexandra EALA (PHI) [1]
      7-6(5) 4-6 6-4 |
      |
      Mirra ANDREEVA (RUS)
      6-4 6-3 |
    • Nikola BARTUNKOVA (CZE) [16]
      7-5 6-3 |
      |
      Clervie NGOUNOUE (USA)
      7-6(4) 6-7(4) 6-3 |
  • Final
    • Alexandra EALA (PHI) [1]
      7-5 6-2 |
      |
      Nikola BARTUNKOVA (CZE) [16]
      6-3 6-3 |

Winner

Alexandra, EALA (PHI) [1]
6-3 6-3