Print Drawsheet

   JA Milan (12 Jul 2021 - 18 Jul 2021) - Singles - Main Draw

   Clay - Outdoor

  • 1st Round
    • Sean CUENIN (FRA) [1]
      |
      Henrique ROCHA (POR)
    • Massimo GIUNTA (ITA) (WC)
      |
      Filippos ASTREINIDIS (GRE) (Q)
    • Lorenzo FERRI (ITA) (Q)
      |
      Philip FLORIG (GER)
    • Luka MIKRUT (CRO)
      |
      Matthew William DONALD (CZE) [15]
    • Martin KATZ (BEL) [9]
      |
      Braden SHICK (USA)
    • Matteo CERADELLI (ITA) (WC)
      |
      Dragos Nicolae CAZACU (ROU) (LL)
    • Miguel PEREZ PENA (ESP)
      |
      Gianluca CARLINI (ITA) (Q)
    • Dinko DINEV (BUL)
      |
      Konstantin ZHZHENOV (RUS) [7]
    • Alejandro MANZANERA PERTUSA (ESP) [3]
      |
      Stefano D'AGOSTINO (ITA) (Q)
    • Stefan POPOVIC (SRB)
      |
      Igor KUDRIASHOV (RUS)
    • Timothy PHUNG (USA) (LL)
      |
      Peter BULDORINI (ITA) (WC)
    • Jakub NICOD (CZE)
      |
      Gonzalo BUENO (PER) [16]
    • Bor ARTNAK (SLO) [12]
      |
      Giacomo NOSEI (ITA) (WC)
    • Benjamin KITTAY (USA)
      |
      Daniel BAGNOLINI (ITA) (Q)
    • Gabriele PIRAINO (ITA)
      |
      Artur KUKASIAN (RUS) (LL)
    • Gal EMERSIC POTOCNIK (SLO) (LL)
      |
      Mans DAHLBERG (SWE) [6]
    • Vilius GAUBAS (LTU) [17]
      |
      Sebastian DOMINKO (SLO)
    • Neo NIEDNER (GER)
      |
      Alexander BLOCKX (BEL)
    • Charlelie COSNET (FRA)
      |
      Ignacio BUSE (PER)
    • Alessandro VERSTEEGH (ITA) (WC)
      |
      Elmer MOLLER (DEN) [11]
    • Edas BUTVILAS (LTU) [14]
      |
      Artem PODOROZHNYI (UKR)
    • Daniele MINIGHINI (ITA) (WC)
      |
      Marko ANDREJIC (AUT)
    • Giorgio TABACCO (ITA) (Q)
      |
      Daniil OSTAPENKOV (BLR)
    • Federico BONDIOLI (ITA) (WC)
      |
      Daniel MERIDA AGUILAR (ESP) [4]
    • Mika LIPP (GER) [18]
      |
      Constantinos KOSHIS (CYP)
    • Giulio PEREGO (ITA)
      |
      Maximilian HOMBERG (GER)
    • Marc Othman KTIRI (ESP)
      |
      Robin BERTRAND (FRA)
    • Jakub MENSIK (CZE)
      |
      Miguel GOMES (POR) [10]
    • Mikhail GOROKHOV (RUS) [13]
      |
      Jaime FARIA (POR) (Q)
    • Derrick CHEN (GBR)
      |
      Kalin IVANOVSKI (MKD)
    • Niccolo CIAVARELLA (ITA) (WC)
      |
      Pedro RODENAS (ESP)
    • Pijus VAITIEKUNAS (LTU) (Q)
      |
      Dali BLANCH (USA) [2]
  • 2nd Round
    • Henrique ROCHA (POR)
      6-4 6-2 |
      |
      Filippos ASTREINIDIS (GRE) (Q)
      2-6 6-3 6-3 |
    • Philip FLORIG (GER)
      6-3 1-6 6-2 |
      |
      Matthew William DONALD (CZE) [15]
      6-3 6-4 |
    • Martin KATZ (BEL) [9]
      6-2 4-6 6-4 |
      |
      Dragos Nicolae CAZACU (ROU) (LL)
      0-6 6-4 6-4 |
    • Miguel PEREZ PENA (ESP)
      6-0 6-2 |
      |
      Konstantin ZHZHENOV (RUS) [7]
      2-6 6-2 6-1 |
    • Alejandro MANZANERA PERTUSA (ESP) [3]
      6-2 7-5 |
      |
      Igor KUDRIASHOV (RUS)
      6-0 6-0 |
    • Timothy PHUNG (USA) (LL)
      7-5 6-1 |
      |
      Gonzalo BUENO (PER) [16]
      5-7 6-2 6-4 |
    • Bor ARTNAK (SLO) [12]
      7-5 6-1 |
      |
      Benjamin KITTAY (USA)
      2-0 Retired|
    • Artur KUKASIAN (RUS) (LL)
      6-2 6-3 |
      |
      Mans DAHLBERG (SWE) [6]
      6-1 6-2 |
    • Sebastian DOMINKO (SLO)
      2-6 6-3 6-2 |
      |
      Alexander BLOCKX (BEL)
      6-4 6-3 |
    • Ignacio BUSE (PER)
      3-6 6-4 6-1 |
      |
      Elmer MOLLER (DEN) [11]
      6-3 6-2 |
    • Edas BUTVILAS (LTU) [14]
      7-5 6-4 |
      |
      Daniele MINIGHINI (ITA) (WC)
      7-6(4) 6-3 |
    • Giorgio TABACCO (ITA) (Q)
      7-6(2) 6-2 |
      |
      Daniel MERIDA AGUILAR (ESP) [4]
      6-1 6-1 |
    • Mika LIPP (GER) [18]
      7-5 6-4 |
      |
      Giulio PEREGO (ITA)
      6-4 6-1 |
    • Robin BERTRAND (FRA)
      6-4 6-4 |
      |
      Jakub MENSIK (CZE)
      6-3 6-1 |
    • Mikhail GOROKHOV (RUS) [13]
      6-3 6-1 |
      |
      Kalin IVANOVSKI (MKD)
      6-4 6-4 |
    • Niccolo CIAVARELLA (ITA) (WC)
      7-5 7-5 |
      |
      Dali BLANCH (USA) [2]
      6-1 6-3 |
  • 3rd Round
    • Henrique ROCHA (POR)
      6-3 6-0 |
      |
      Philip FLORIG (GER)
      7-5 6-2 |
    • Martin KATZ (BEL) [9]
      6-3 5-7 6-1 |
      |
      Miguel PEREZ PENA (ESP)
      6-3 1-6 6-4 |
    • Igor KUDRIASHOV (RUS)
      6-4 6-1 |
      |
      Gonzalo BUENO (PER) [16]
      6-3 7-5 |
    • Benjamin KITTAY (USA)
      7-6(3) 6-0 |
      |
      Artur KUKASIAN (RUS) (LL)
      6-3 6-3 |
    • Alexander BLOCKX (BEL)
      6-2 6-0 |
      |
      Ignacio BUSE (PER)
      6-2 6-3 |
    • Daniele MINIGHINI (ITA) (WC)
      4-6 6-3 6-2 |
      |
      Giorgio TABACCO (ITA) (Q)
      6-4 6-1 |
    • Giulio PEREGO (ITA)
      6-1 6-1 |
      |
      Jakub MENSIK (CZE)
      6-4 6-2 |
    • Kalin IVANOVSKI (MKD)
      6-2 6-2 |
      |
      Dali BLANCH (USA) [2]
      6-1 6-3 |
  • Quarter-final
    • Philip FLORIG (GER)
      6-2 6-3 |
      |
      Miguel PEREZ PENA (ESP)
      6-3 1-6 6-4 |
    • Gonzalo BUENO (PER) [16]
      6-3 6-1 |
      |
      Artur KUKASIAN (RUS) (LL)
      6-4 6-4 |
    • Ignacio BUSE (PER)
      6-0 6-4 |
      |
      Giorgio TABACCO (ITA) (Q)
      7-5 6-4 |
    • Jakub MENSIK (CZE)
      7-6(3) 6-3 |
      |
      Dali BLANCH (USA) [2]
      3-6 6-1 6-4 |
  • Semi-final
    • Miguel PEREZ PENA (ESP)
      4-6 6-1 7-6(3) |
      |
      Gonzalo BUENO (PER) [16]
      6-1 6-2 |
    • Ignacio BUSE (PER)
      6-3 6-0 |
      |
      Jakub MENSIK (CZE)
      6-1 6-4 |
  • Final
    • Gonzalo BUENO (PER) [16]
      2-6 6-1 6-0 |
      |
      Jakub MENSIK (CZE)
      4-6 6-3 6-2 |

Winner

Gonzalo, BUENO (PER) [16]
6-3 7-6(4)