Print Drawsheet

   W15 Manacor (18 Jan 2021 - 24 Jan 2021) - Singles - Main Draw

   ITF Rafa Nadal Academy By Movistar World Tennis Tour By LG - 15,000USD (Hard - Outdoor)

  • 1st Round
    • Seone MENDEZ (AUS) [1]
      |
      Angela FITA BOLUDA (ESP) (WC)
    • Anna PARADISI (ITA) (WC)
      |
      Alexandra EALA (PHI) (JR )
    • Alba CARRILLO MARIN (ESP)
      |
      Miriam KOLODZIEJOVA (CZE)
    • Noemi BASILETTI (ITA) (WC)
      |
      Carole MONNET (FRA) [5]
    • Mirjam BJORKLUND (SWE) [3]
      |
      Elvina KALIEVA (USA) (Q)
    • Adithya KARUNARATNE (HKG) (Q)
      |
      Rosa VICENS MAS (ESP)
    • Valentina RYSER (SUI) (Q)
      |
      Emiliana ARANGO (COL)
    • Victoria JIMENEZ KASINTSEVA (AND) (JR )
      |
      Shiho AKITA (JPN) [6]
    • Sara CAKAREVIC (FRA) [7]
      |
      Lisa PIGATO (ITA)
    • Lucia CORTEZ LLORCA (ESP) (Q)
      |
      Ana LANTIGUA DE LA NUEZ (ESP)
    • Leolia JEANJEAN (FRA) (Q)
      |
      Alice ROBBE (FRA) (Q)
    • Federica ROSSI (ITA) (Q)
      |
      Alice RAME (FRA) [4]
    • Ylena IN-ALBON (SUI) [8]
      |
      Oksana SELEKHMETEVA (RUS) (Q)
    • Yvonne CAVALLE-REIMERS (ESP)
      |
      Tatiana PIERI (ITA)
    • Violeta MARTINEZ (USA) (WC)
      |
      Tess SUGNAUX (SUI)
    • Kamilla BARTONE (LAT) (JR )
      |
      Simona WALTERT (SUI) [2]
  • 2nd Round
    • Seone MENDEZ (AUS) [1]
      7-6(4) 6-2 |
      |
      Alexandra EALA (PHI) (JR )
      6-1 6-2 |
    • Alba CARRILLO MARIN (ESP)
      7-5 6-4 |
      |
      Carole MONNET (FRA) [5]
      6-0 6-2 |
    • Mirjam BJORKLUND (SWE) [3]
      7-5 7-6(3) |
      |
      Adithya KARUNARATNE (HKG) (Q)
      6-2 6-4 |
    • Emiliana ARANGO (COL)
      6-2 6-3 |
      |
      Victoria JIMENEZ KASINTSEVA (AND) (JR )
      3-6 6-2 6-2 |
    • Sara CAKAREVIC (FRA) [7]
      4-6 6-3 6-3 |
      |
      Lucia CORTEZ LLORCA (ESP) (Q)
      6-4 6-4 |
    • Leolia JEANJEAN (FRA) (Q)
      7-5 2-6 6-4 |
      |
      Alice RAME (FRA) [4]
      6-1 6-3 |
    • Oksana SELEKHMETEVA (RUS) (Q)
      6-4 6-7(5) 6-2 |
      |
      Yvonne CAVALLE-REIMERS (ESP)
      6-4 6-2 |
    • Tess SUGNAUX (SUI)
      6-3 6-3 |
      |
      Simona WALTERT (SUI) [2]
      3-6 6-3 6-4 |
  • Quarter-final
    • Alexandra EALA (PHI) (JR )
      6-4 6-1 |
      |
      Carole MONNET (FRA) [5]
      6-3 6-1 |
    • Adithya KARUNARATNE (HKG) (Q)
      7-5 6-1 |
      |
      Emiliana ARANGO (COL)
      6-1 6-2 |
    • Sara CAKAREVIC (FRA) [7]
      6-2 6-3 |
      |
      Leolia JEANJEAN (FRA) (Q)
      6-3 6-4 |
    • Yvonne CAVALLE-REIMERS (ESP)
      6-4 6-2 |
      |
      Simona WALTERT (SUI) [2]
      6-4 6-2 |
  • Semi-final
    • Alexandra EALA (PHI) (JR )
      6-7(4) 7-6(4) 6-4 |
      |
      Adithya KARUNARATNE (HKG) (Q)
      6-2 6-3 |
    • Leolia JEANJEAN (FRA) (Q)
      2-6 6-3 6-0 |
      |
      Yvonne CAVALLE-REIMERS (ESP)
      6-4 6-1 |
  • Final
    • Alexandra EALA (PHI) (JR )
      6-3 6-4 |
      |
      Yvonne CAVALLE-REIMERS (ESP)
      6-4 6-2 |

Winner

Alexandra, EALA (PHI) (JR )
5-7 6-1 6-2