Print Drawsheet

   W60 Bellinzona (05 Apr 2021 - 11 Apr 2021) - Singles - Main Draw

   W60 Bellinzona - 60,000USD (Clay - Outdoor)

  • 1st Round
    • Oceane DODIN (FRA) [1]
      |
      BYE
    • Julia GRABHER (AUT)
      |
      Stephanie WAGNER (GER) (Q)
    • Vivian HEISEN (GER) (Q)
      |
      Maryna ZANEVSKA (BEL)
    • BYE
      |
      Na-Lae HAN (KOR) [14]
    • Jia-Jing LU (CHN) [10]
      |
      BYE
    • Tereza MRDEZA (CRO)
      |
      Tena LUKAS (CRO)
    • Sebastianna SCILIPOTI (SUI) (WC)
      |
      Valentina RYSER (SUI) (WC)
    • BYE
      |
      Mona BARTHEL (GER) [8]
    • Elena Gabriela RUSE (ROU) [4]
      |
      BYE
    • Tessah ANDRIANJAFITRIMO (FRA)
      |
      Anna BONDAR (HUN)
    • Bianca TURATI (ITA)
      |
      Elitsa KOSTOVA (BUL)
    • BYE
      |
      Isabella SHINIKOVA (BUL) [15]
    • Martina DI GIUSEPPE (ITA) [11]
      |
      BYE
    • Kathinka VON DEICHMANN (LIE)
      |
      Ekaterine GORGODZE (GEO)
    • Raluca Georgiana SERBAN (CYP) (Q)
      |
      Ylena IN-ALBON (SUI) (WC)
    • BYE
      |
      Anhelina KALININA (UKR) [5]
    • Cagla BUYUKAKCAY (TUR) [6]
      |
      BYE
    • Reka Luca JANI (HUN)
      |
      Seone MENDEZ (AUS) (Q)
    • Lucia BRONZETTI (ITA) (Q)
      |
      Dalma GALFI (HUN)
    • BYE
      |
      Yuki NAITO (JPN) [9]
    • Rebecca MARINO (CAN) [16]
      |
      BYE
    • Joanne ZUGER (SUI) (WC)
      |
      Lucrezia STEFANINI (ITA) (Q)
    • Lina GJORCHESKA (MKD) (Q)
      |
      Jule NIEMEIER (GER)
    • BYE
      |
      Xiyu WANG (CHN) [3]
    • Antonia LOTTNER (GER) [7]
      |
      BYE
    • Simona WALTERT (SUI) (WC)
      |
      Amandine HESSE (FRA)
    • Alexandra EALA (PHI) (JE)
      |
      Margot YEROLYMOS (FRA) (LL)
    • BYE
      |
      Laura-Ioana PAAR (ROU) [12]
    • Jana FETT (CRO) [13]
      |
      BYE
    • Camilla ROSATELLO (ITA) (Q)
      |
      Chihiro MURAMATSU (JPN)
    • Eva GUERRERO ALVAREZ (ESP)
      |
      Valeria SAVINYKH (RUS)
    • BYE
      |
      Katarina ZAVATSKA (UKR) [2]
  • 2nd Round
    • Oceane DODIN (FRA) [1]
       |
      |
      Julia GRABHER (AUT)
      6-4 6-3 |
    • Maryna ZANEVSKA (BEL)
      6-0 6-1 |
      |
      Na-Lae HAN (KOR) [14]
       |
    • Jia-Jing LU (CHN) [10]
       |
      |
      Tereza MRDEZA (CRO)
      6-3 6-4 |
    • Sebastianna SCILIPOTI (SUI) (WC)
      6-1 5-7 6-0 |
      |
      Mona BARTHEL (GER) [8]
       |
    • Elena Gabriela RUSE (ROU) [4]
       |
      |
      Anna BONDAR (HUN)
      6-0 6-1 |
    • Bianca TURATI (ITA)
      6-4 6-4 |
      |
      Isabella SHINIKOVA (BUL) [15]
       |
    • Martina DI GIUSEPPE (ITA) [11]
       |
      |
      Ekaterine GORGODZE (GEO)
      7-6(1) 6-4 |
    • Raluca Georgiana SERBAN (CYP) (Q)
      6-4 6-2 |
      |
      Anhelina KALININA (UKR) [5]
       |
    • Cagla BUYUKAKCAY (TUR) [6]
       |
      |
      Seone MENDEZ (AUS) (Q)
      4-6 6-1 6-2 |
    • Lucia BRONZETTI (ITA) (Q)
      7-6(3) Retired|
      |
      Yuki NAITO (JPN) [9]
       |
    • Rebecca MARINO (CAN) [16]
       |
      |
      Lucrezia STEFANINI (ITA) (Q)
      6-3 6-3 |
    • Lina GJORCHESKA (MKD) (Q)
      4-6 6-1 6-3 |
      |
      Xiyu WANG (CHN) [3]
       |
    • Antonia LOTTNER (GER) [7]
       |
      |
      Simona WALTERT (SUI) (WC)
      6-1 6-4 |
    • Alexandra EALA (PHI) (JE)
      7-6(6) 6-2 |
      |
      Laura-Ioana PAAR (ROU) [12]
       |
    • Jana FETT (CRO) [13]
       |
      |
      Chihiro MURAMATSU (JPN)
      7-6(2) 2-6 6-2 |
    • Eva GUERRERO ALVAREZ (ESP)
      6-3 2-6 6-1 |
      |
      Katarina ZAVATSKA (UKR) [2]
       |
  • 3rd Round
    • Julia GRABHER (AUT)
      7-6(7) 7-6(2) |
      |
      Maryna ZANEVSKA (BEL)
      6-3 6-3 |
    • Tereza MRDEZA (CRO)
      6-3 4-6 6-1 |
      |
      Mona BARTHEL (GER) [8]
      6-7(3) 6-1 6-1 |
    • Elena Gabriela RUSE (ROU) [4]
      5-7 6-1 7-6(5) |
      |
      Bianca TURATI (ITA)
      6-7(5) 6-3 6-3 |
    • Ekaterine GORGODZE (GEO)
      6-1 6-4 |
      |
      Raluca Georgiana SERBAN (CYP) (Q)
      6-2 6-2 |
    • Seone MENDEZ (AUS) (Q)
      6-4 5-7 7-5 |
      |
      Lucia BRONZETTI (ITA) (Q)
      2-6 6-4 7-6(6) |
    • Lucrezia STEFANINI (ITA) (Q)
      6-4 4-6 7-6(4) |
      |
      Lina GJORCHESKA (MKD) (Q)
      3-6 6-4 6-0 |
    • Simona WALTERT (SUI) (WC)
      3-6 7-6(4) 6-4 |
      |
      Alexandra EALA (PHI) (JE)
      6-7(6) 6-1 6-0 |
    • Jana FETT (CRO) [13]
      6-2 6-3 |
      |
      Katarina ZAVATSKA (UKR) [2]
      6-4 7-5 |
  • Quarter-final
    • Julia GRABHER (AUT)
      6-1 4-6 7-6(1) |
      |
      Mona BARTHEL (GER) [8]
      7-5 6-7(5) 6-2 |
    • Bianca TURATI (ITA)
      6-3 7-5 |
      |
      Ekaterine GORGODZE (GEO)
      6-2 6-7(4) 6-1 |
    • Lucia BRONZETTI (ITA) (Q)
      6-2 4-6 6-2 |
      |
      Lina GJORCHESKA (MKD) (Q)
      1-6 6-3 6-0 |
    • Simona WALTERT (SUI) (WC)
      7-5 3-6 6-2 |
      |
      Jana FETT (CRO) [13]
      6-4 3-0 Retired|
  • Semi-final
    • Julia GRABHER (AUT)
      6-4 4-6 6-2 |
      |
      Ekaterine GORGODZE (GEO)
      6-2 6-0 |
    • Lucia BRONZETTI (ITA) (Q)
      2-6 7-6(3) 6-0 |
      |
      Simona WALTERT (SUI) (WC)
      6-4 2-6 7-5 |
  • Final
    • Julia GRABHER (AUT)
      6-2 6-2 |
      |
      Lucia BRONZETTI (ITA) (Q)
      6-7(0) 6-4 6-2 |

Winner

Julia, GRABHER (AUT)
6-2 6-3