Print Drawsheet

   M15 Torello (07 Dec 2020 - 13 Dec 2020) - Singles - Main Draw

   18th Tournament Joan Mir "in memoriam" - 15,000USD (Hard - Outdoor)

  • 1st Round
    • Oriol ROCA BATALLA (ESP) [1]
      |
      Jaume PLA MALFEITO (ESP)
    • Max ALCALA GURRI (ESP) (WC)
      |
      Diego FERNANDEZ FLORES (CHI) (LL)
    • Nicolas ALVAREZ VARONA (ESP)
      |
      Mario GONZALEZ FERNANDEZ (ESP) (Q)
    • Mattia BELLUCCI (ITA) (Q)
      |
      Ivan GAKHOV (RUS) [6]
    • Facundo DIAZ ACOSTA (ARG) [4]
      |
      Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP)
    • Gerardo LOPEZ VILLASENOR (MEX)
      |
      Luca NARDI (ITA)
    • Arthur CAZAUX (FRA) (JR )
      |
      Sacha MODICA (GBR) (Q)
    • Leandro RIEDI (SUI) (JR )
      |
      Andrey KUZNETSOV (RUS) [7]
    • Quentin ROBERT (FRA) [5]
      |
      Xavi MATAS ORTEGA (ESP) (WC)
    • Charles MINC (FRA) (LL)
      |
      Kuzey CEKIRGE (TUR) (Q)
    • Diego Augusto BARRETO SANCHEZ (ESP) (WC)
      |
      Max ANDREWS (GBR) (Q)
    • Thomas DESCHAMPS (FRA) (Q)
      |
      Filip Cristian JIANU (ROU) [3]
    • Mick VELDHEER (NED) [8]
      |
      Lluc MIR ANGLADA (ESP) (WC)
    • Patrick FOLEY (GBR) (LL)
      |
      Roman Andres BURRUCHAGA (ARG) (JR )
    • Alexis GAUTIER (FRA)
      |
      Lamine OUAHAB (MAR)
    • David JORDA SANCHIS (ESP)
      |
      Alexander ZHURBIN (RUS)
  • 2nd Round
    • Jaume PLA MALFEITO (ESP)
      7-5 6-2 |
      |
      Diego FERNANDEZ FLORES (CHI) (LL)
      7-5 6-3 |
    • Mario GONZALEZ FERNANDEZ (ESP) (Q)
      6-0 1-0 Retired|
      |
      Mattia BELLUCCI (ITA) (Q)
      6-2 7-6(8) |
    • Facundo DIAZ ACOSTA (ARG) [4]
      6-3 6-2 |
      |
      Luca NARDI (ITA)
      6-3 3-6 6-4 |
    • Arthur CAZAUX (FRA) (JR )
      6-4 6-3 |
      |
      Andrey KUZNETSOV (RUS) [7]
      6-4 6-2 |
    • Quentin ROBERT (FRA) [5]
      7-5 6-3 |
      |
      Kuzey CEKIRGE (TUR) (Q)
      6-4 7-6(1) |
    • Max ANDREWS (GBR) (Q)
      1-6 6-4 6-4 |
      |
      Thomas DESCHAMPS (FRA) (Q)
      1-6 7-6(7) 6-0 |
    • Lluc MIR ANGLADA (ESP) (WC)
      6-4 2-6 6-3 |
      |
      Roman Andres BURRUCHAGA (ARG) (JR )
      6-4 7-5 |
    • Lamine OUAHAB (MAR)
      7-5 7-6(8) |
      |
      Alexander ZHURBIN (RUS)
      6-4 0-6 7-6(5) |
  • Quarter-final
    • Jaume PLA MALFEITO (ESP)
      6-2 6-1 |
      |
      Mattia BELLUCCI (ITA) (Q)
      7-5 6-1 |
    • Luca NARDI (ITA)
      4-6 6-2 6-4 |
      |
      Arthur CAZAUX (FRA) (JR )
      6-3 6-0 |
    • Quentin ROBERT (FRA) [5]
      6-3 3-6 6-4 |
      |
      Max ANDREWS (GBR) (Q)
      6-7(5) 6-2 6-4 |
    • Roman Andres BURRUCHAGA (ARG) (JR )
      6-4 6-3 |
      |
      Lamine OUAHAB (MAR)
      7-6(3) 3-6 6-1 |
  • Semi-final
    • Mattia BELLUCCI (ITA) (Q)
      6-3 6-1 |
      |
      Arthur CAZAUX (FRA) (JR )
      6-4 6-4 |
    • Quentin ROBERT (FRA) [5]
      6-1 6-2 |
      |
      Lamine OUAHAB (MAR)
      6-4 6-4 |
  • Final
    • Arthur CAZAUX (FRA) (JR )
      6-0 6-1 |
      |
      Quentin ROBERT (FRA) [5]
      3-6 6-2 6-2 |

Winner

Arthur, CAZAUX (FRA) (JR )
4-6 7-6(3) 6-2