Print Drawsheet

   W15 Madrid Qualifying Draw (07 Dec 2020 - 13 Dec 2020) - Singles - Qualifying Draw

   TORNEO INTERNACIONAL DE TENIS CIUDAD RAQUETA - 15,000USD (Clay - Indoor)

  • 1st Round
    • Barbara GATICA (CHI) [1]
      |
      Julieta HONRUBIA ANDRINO (ESP)
    • Elizabeth JURNA (EST)
      |
      Nina UGRELIDZE (USA)
    • Ariadna BRIONES GINESTA (ESP)
      |
      Lidia MORENO ARIAS (ESP)
    • Maria GARCIA CID (ESP) (WC)
      |
      Alba REY GARCIA (ESP) [11]
    • Marie TEMIN (FRA) [2]
      |
      Kristina NOVAK (SLO)
    • Claudia MARTINEZ DE VELASCO (ESP) (WC)
      |
      Chiara GIRELLI (ITA)
    • Martina Maria BOVIO (ARG)
      |
      Lidia GONZALEZ (ESP)
    • Celine SIMUNYU (IRL)
      |
      Lucie PETRUZELOVA (CZE) [14]
    • Stephanie Judith VISSCHER (NED) [3]
      |
      Alanna DI FRANCESCO (ESP)
    • Marta GARCIA REBOREDO MONTESDEOCA (ESP)
      |
      Jimar Geraldine GERALD GONZALEZ (CHI)
    • Jillian Louise ROA (USA)
      |
      Kateryna BENNASAR MOTILLA (ESP)
    • Carmen LOPEZ MARTINEZ (ESP)
      |
      Josephine BOUALEM (FRA) [13]
    • Almudena SANZ-LLANEZA FERNANDEZ (ESP) [4]
      |
      Annika KANNAN (IND)
    • Amanda MONTES KHAGHANI (ESP)
      |
      Mariia KOSTIUK (UKR)
    • Ksenia SAN LUIS KRAVTSEVA (ESP)
      |
      Blanca ALVAREZ ROJAS (ESP)
    • Juliette MAZZONI (FRA)
      |
      Rebeca PEREIRA (BRA) [9]
    • Jade SUVRIJN (FRA) [5]
      |
      Carla DEL BARRIO (ESP)
    • Sofia ROCCHETTI (ITA)
      |
      Claudia SANCHEZ QUESADA (ESP)
    • Natalie AUGUSTINOVA (CZE)
      |
      Karen MARTHIENS (FRA)
    • Lucia MARZAL MARTINEZ (ESP)
      |
      Helene PELLICANO (MLT) [12]
    • Adithya KARUNARATNE (HKG) [6]
      |
      Laura MARTI (ESP) (WC)
    • Louise LAMPLA (FRA)
      |
      Vitoria SOLIS URDIALES (ESP) (WC)
    • Judith PERELLO SAAVEDRA (ESP)
      |
      Alejandra RAMIREZ BOTELLA (ESP) (WC)
    • Claudia DE LAS HERAS ARMENTERAS (ESP)
      |
      Isabel ADROVER GALLEGO (ESP) [16]
    • Estela PEREZ-SOMARRIBA (ESP) [7]
      |
      Paola Maria MORENO BAUTISTA (ESP)
    • Paula SANCHEZ RODRIGUEZ (ESP)
      |
      Irina DSHANDSHGAVA (AUT)
    • Jenifer ANGER (FRA)
      |
      Emma MAZZONI (FRA)
    • Leire DE EZCURRA (FRA)
      |
      Enola CHIESA (ITA) [15]
    • Maelys BOUGRAT (FRA) [8]
      |
      Clarine LERBY (NED)
    • Isabella HARVISON (USA)
      |
      Maria Aran TEIXIDO GARCIA (ESP)
    • Raquel GONZALEZ VILAR (ESP)
      |
      Aleksandra Julia JELEN (POL)
    • Yesica DE LUCAS (ESP)
      |
      Natalia ORLOVA (RUS) [10]
  • 2nd Round
    • Barbara GATICA (CHI) [1]
      6-1 6-0 |
      |
      Elizabeth JURNA (EST)
      6-2 6-1 |
    • Lidia MORENO ARIAS (ESP)
      7-6(3) 1-6 [11-9] |
      |
      Alba REY GARCIA (ESP) [11]
      6-0 0-6 [10-6] |
    • Marie TEMIN (FRA) [2]
      6-4 6-7(5) [10-8] |
      |
      Chiara GIRELLI (ITA)
      6-3 6-1 |
    • Lidia GONZALEZ (ESP)
      6-3 7-6(4) |
      |
      Lucie PETRUZELOVA (CZE) [14]
      6-3 6-0 |
    • Stephanie Judith VISSCHER (NED) [3]
      6-3 6-4 |
      |
      Marta GARCIA REBOREDO MONTESDEOCA (ESP)
      6-4 2-6 [10-5] |
    • Jillian Louise ROA (USA)
      6-0 6-0 |
      |
      Carmen LOPEZ MARTINEZ (ESP)
      6-1 6-3 |
    • Annika KANNAN (IND)
      6-0 6-3 |
      |
      Amanda MONTES KHAGHANI (ESP)
      4-6 7-5 [10-2] |
    • Ksenia SAN LUIS KRAVTSEVA (ESP)
      6-0 6-0 |
      |
      Rebeca PEREIRA (BRA) [9]
      6-4 6-2 |
    • Jade SUVRIJN (FRA) [5]
      6-0 6-3 |
      |
      Sofia ROCCHETTI (ITA)
      6-2 7-5 |
    • Karen MARTHIENS (FRA)
      6-3 6-2 |
      |
      Lucia MARZAL MARTINEZ (ESP)
      6-1 7-6(4) |
    • Adithya KARUNARATNE (HKG) [6]
      6-3 6-0 |
      |
      Vitoria SOLIS URDIALES (ESP) (WC)
      2-6 7-5 [10-5] |
    • Judith PERELLO SAAVEDRA (ESP)
      6-0 6-0 |
      |
      Claudia DE LAS HERAS ARMENTERAS (ESP)
      6-4 6-4 |
    • Estela PEREZ-SOMARRIBA (ESP) [7]
      6-0 6-2 |
      |
      Paula SANCHEZ RODRIGUEZ (ESP)
      6-4 3-6 [16-14] |
    • Jenifer ANGER (FRA)
      6-3 7-5 |
      |
      Enola CHIESA (ITA) [15]
      6-2 6-1 |
    • Clarine LERBY (NED)
      2-6 6-3 [10-6] |
      |
      Isabella HARVISON (USA)
      6-0 5-7 [10-3] |
    • Raquel GONZALEZ VILAR (ESP)
      6-4 6-7(5) [10-2] |
      |
      Yesica DE LUCAS (ESP)
      7-5 6-3 |
  • 3rd Round
    • Barbara GATICA (CHI) [1]
      6-2 6-3 |
      |
      Alba REY GARCIA (ESP) [11]
      6-3 6-1 |
    • Marie TEMIN (FRA) [2]
      6-3 7-5 |
      |
      Lucie PETRUZELOVA (CZE) [14]
      6-2 6-3 |
    • Stephanie Judith VISSCHER (NED) [3]
      6-4 6-1 |
      |
      Jillian Louise ROA (USA)
      7-5 6-2 |
    • Amanda MONTES KHAGHANI (ESP)
      4-6 7-5 [10-7] |
      |
      Ksenia SAN LUIS KRAVTSEVA (ESP)
      6-2 6-4 |
    • Sofia ROCCHETTI (ITA)
      3-6 7-5 [10-6] |
      |
      Lucia MARZAL MARTINEZ (ESP)
      1-6 7-5 [10-8] |
    • Adithya KARUNARATNE (HKG) [6]
      6-3 6-1 |
      |
      Claudia DE LAS HERAS ARMENTERAS (ESP)
      6-2 6-2 |
    • Estela PEREZ-SOMARRIBA (ESP) [7]
      Walkover|
      |
      Jenifer ANGER (FRA)
      7-6(5) 4-6 [10-7] |
    • Isabella HARVISON (USA)
      6-2 6-1 |
      |
      Raquel GONZALEZ VILAR (ESP)
      6-1 6-2 |

Qualified

  • Barbara, GATICA (CHI)
    6-3 6-1
  • Marie, TEMIN (FRA)
    7-5 6-2
  • Stephanie Judith, VISSCHER (NED)
    6-2 6-2
  • Ksenia, SAN LUIS KRAVTSEVA (ESP)
    6-1 6-1
  • Sofia, ROCCHETTI (ITA)
    7-5 6-7(3) [10-4]
  • Adithya, KARUNARATNE (HKG)
    7-5 6-2
  • Estela, PEREZ-SOMARRIBA (ESP)
    6-4 6-2
  • Isabella, HARVISON (USA)
    3-6 7-6(1) [11-9]