Print Drawsheet

   W15 Monastir (19 Oct 2020 - 25 Oct 2020) - Singles - Main Draw

   Magic Hotel Tours - 15,000USD (Hard - Outdoor)

  • 1st Round
    • Anna KUBAREVA (BLR) [1]
      |
      Laetitia PULCHARTOVA (CZE) (Q)
    • Yasmine MANSOURI (FRA)
      |
      Darja SEMENISTAJA (LAT) (JR )
    • Alice ROBBE (FRA)
      |
      Marie METTRAUX (SUI) (Q)
    • Katherine WESTBURY (NZL) (Q)
      |
      Dia EVTIMOVA (BUL) [7]
    • Sina HERRMANN (GER) [4]
      |
      Chiraz BECHRI (TUN)
    • Ekaterina VISHNEVSKAYA (RUS)
      |
      Weronika FALKOWSKA (POL)
    • Olivia GRAM (DEN) (WC)
      |
      Nikol PALECEK (SRB) (WC)
    • Lena RUPPERT (GER) (Q)
      |
      Ines IBBOU (ALG) [6]
    • Elena MALYGINA (EST) [5]
      |
      Feryel BEN HASSEN (TUN) (WC)
    • Alice BENVEGNU (ITA) (WC)
      |
      Bojana MARINKOVIC (SRB)
    • Marija SEMENISTAJA (LAT) (Q)
      |
      Eliessa VANLANGENDONCK (BEL)
    • Wiem BOUBAKER (TUN) (Q)
      |
      Maria Lourdes CARLE (ARG) [3]
    • Lisa PONOMAR (GER) [8]
      |
      Anna UREKE (RUS)
    • Zofia PODBIOL (POL) (Q)
      |
      Rebeca PEREIRA (BRA)
    • Margarita IGNATJEVA (LAT)
      |
      Kathleen KANEV (GER) (Q)
    • Eleonora ALVISI (ITA) (JR )
      |
      Barbara GATICA (CHI) [2]
  • 2nd Round
    • Anna KUBAREVA (BLR) [1]
      7-6(5) 6-3 |
      |
      Darja SEMENISTAJA (LAT) (JR )
      2-6 7-5 6-4 |
    • Alice ROBBE (FRA)
      3-6 6-1 6-2 |
      |
      Katherine WESTBURY (NZL) (Q)
      6-3 6-2 |
    • Sina HERRMANN (GER) [4]
      6-1 6-2 |
      |
      Weronika FALKOWSKA (POL)
      6-2 6-1 |
    • Nikol PALECEK (SRB) (WC)
      7-5 6-2 |
      |
      Ines IBBOU (ALG) [6]
      6-2 6-1 |
    • Elena MALYGINA (EST) [5]
      3-6 6-1 6-0 |
      |
      Bojana MARINKOVIC (SRB)
      6-2 6-1 |
    • Eliessa VANLANGENDONCK (BEL)
      6-1 6-1 |
      |
      Maria Lourdes CARLE (ARG) [3]
      6-2 6-0 |
    • Lisa PONOMAR (GER) [8]
      6-4 5-1 Retired|
      |
      Rebeca PEREIRA (BRA)
      7-5 6-4 |
    • Kathleen KANEV (GER) (Q)
      6-4 6-1 |
      |
      Barbara GATICA (CHI) [2]
      6-7(6) 6-4 6-1 |
  • Quarter-final
    • Darja SEMENISTAJA (LAT) (JR )
      6-2 6-4 |
      |
      Alice ROBBE (FRA)
      4-6 6-4 6-1 |
    • Sina HERRMANN (GER) [4]
      6-4 6-2 |
      |
      Ines IBBOU (ALG) [6]
      7-6(3) 6-1 |
    • Elena MALYGINA (EST) [5]
      6-2 6-1 |
      |
      Maria Lourdes CARLE (ARG) [3]
      6-1 6-2 |
    • Lisa PONOMAR (GER) [8]
      6-2 7-5 |
      |
      Barbara GATICA (CHI) [2]
      6-4 6-2 |
  • Semi-final
    • Alice ROBBE (FRA)
      7-6(6) 6-4 |
      |
      Sina HERRMANN (GER) [4]
      6-1 6-1 |
    • Maria Lourdes CARLE (ARG) [3]
      6-4 6-2 |
      |
      Barbara GATICA (CHI) [2]
      0-6 7-5 6-4 |
  • Final
    • Sina HERRMANN (GER) [4]
      2-6 7-6(5) 6-1 |
      |
      Barbara GATICA (CHI) [2]
      2-6 6-2 6-4 |

Winner

Sina, HERRMANN (GER) [4]
6-4 6-4