Print Drawsheet

   M25 Klosters Qualifying Draw (14 Sep 2020 - 20 Sep 2020) - Singles - Qualifying Draw

   ITF Men's Open Klosters - 25,000USD (Clay - Outdoor)

  • 1st Round
    • Federico IANNACCONE (ITA) [1]
      |
      BYE
    • Sven BROCKER (SUI)
      |
      Laurin AERNE (SUI) [13]
    • Raphael BALTENSPERGER (SUI) [2]
      |
      BYE
    • Nicolas AFFOLTER (SUI)
      |
      Gian Luca TANNER (SUI) [12]
    • Federico ARNABOLDI (ITA) [3]
      |
      BYE
    • Luc HOEIJMANS (SUI)
      |
      Ilias ZIMMERMANN (SUI) [16]
    • Remy BERTOLA (SUI) [4]
      |
      BYE
    • Mika BRUNOLD (SUI)
      |
      Maurus MALGIARITTA (SUI) [10]
    • Mirko MARTINEZ (SUI) [5]
      |
      BYE
    • Adrien BURDET (SUI)
      |
      Alexander WOLFSCHMIDT (GER) [15]
    • Luca STAEHELI (SUI) [6]
      |
      Tobias BRUTSCHER (GER)
    • Vincent KNOESS (GER)
      |
      Patrick ZAHRAJ (GER) [11]
    • Yannik STEINEGGER (SUI) [7]
      |
      Jasin JAKUPI (SUI)
    • Mark MITCHELL (GBR)
      |
      Alessandro CEPPELLINI (ITA) [9]
    • Neil OBERLEITNER (AUT) [8]
      |
      Henry VON DER SCHULENBURG (SUI)
    • Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI)
      |
      Louroi MARTINEZ (SUI) [14]
  • 2nd Round
    • Federico IANNACCONE (ITA) [1]
       |
      |
      Laurin AERNE (SUI) [13]
      6-4 6-4 |
    • Raphael BALTENSPERGER (SUI) [2]
       |
      |
      Gian Luca TANNER (SUI) [12]
      6-0 6-3 |
    • Federico ARNABOLDI (ITA) [3]
       |
      |
      Ilias ZIMMERMANN (SUI) [16]
      6-2 7-5 |
    • Remy BERTOLA (SUI) [4]
       |
      |
      Mika BRUNOLD (SUI)
      6-3 6-7(1) [10-4] |
    • Mirko MARTINEZ (SUI) [5]
       |
      |
      Adrien BURDET (SUI)
      6-4 5-7 [11-9] |
    • Luca STAEHELI (SUI) [6]
      6-2 6-0 |
      |
      Patrick ZAHRAJ (GER) [11]
      6-0 6-0 |
    • Yannik STEINEGGER (SUI) [7]
      6-2 6-1 |
      |
      Alessandro CEPPELLINI (ITA) [9]
      6-2 6-3 |
    • Henry VON DER SCHULENBURG (SUI)
      6-4 6-1 |
      |
      Louroi MARTINEZ (SUI) [14]
      6-0 6-2 |

Qualified

  • Federico, IANNACCONE (ITA)
    6-2 6-4
  • Raphael, BALTENSPERGER (SUI)
    7-6(3) 6-2
  • Federico, ARNABOLDI (ITA)
    6-3 6-2
  • Remy, BERTOLA (SUI)
    6-3 6-4
  • Mirko, MARTINEZ (SUI)
    6-0 6-0
  • Luca, STAEHELI (SUI)
    2-6 6-3 [10-8]
  • Yannik, STEINEGGER (SUI)
    6-4 4-6 [10-6]
  • Henry, VON DER SCHULENBURG (SUI)
    6-3 6-3